• Dzień Edukacji Narodowej

     •  19.07.2022 r. Nina Florczak – Mendyka

      „Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą nauczać”.

      M. Twain

       

      Dnia 13.10.2022r. odbyła się akademia  z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora, który przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników  szkoły oraz rodziców. Następnie przekazał głos uczniom.
                  Młodzi artyści zaprezentowali humorystyczną scenką „Egzamin ósmoklasisty online”, piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło        w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność               za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę
      o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii głos zabrał Pan Dyrektor Tomasz Żak, który odczytał życzenia burmistrza Brzozowa Pana Szymona Stapińskiego skierowane do nauczycieli i pracowników oświaty. Do życzeń dołączyli się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców, wręczając na ręce dyrekcji bukiety kwiatów.                              
                  Uczniowie swoim występem udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wiele wspaniałych chwil. Młodzież doskonale zaprezentowała utwory muzyczne i poetyckie związane z październikowym świętem.

      Mamy nadzieję, że wszyscy obecni miło spędzili ten czas, wsłuchując się w teksty poetyckie, dźwięki muzyki wyśpiewane przez Amelię Sowińską, Maję Gierlach i Anię Czech oraz wpatrując się w świetnie przygotowane scenki. Na zakończenie nauczyciele otrzymali słodki upominek, który wręczyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, a wszyscy uczniowie przy akompaniamencie Natalii Adamskiej zaśpiewali „Sto lat”.
                  Dekorację wykonała pani Lucyna Dobrowolska, za stronę techniczną i nagłośnienie odpowiedzialni byli pan Karol Janusz i pan Adam Kopczyk, akademię przygotowali uczniowie z klasy  IV b i VI d pod opieka pani Niny Florczak – Mendyki. 

                  Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

       

       

                                                                                                                                               

     • XX Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

     • 17.10.2022 Nina Florczak-Mendyka 

       Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że wśród nas – naszych kolegów,  podopiecznych są także uczniowie o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się w okresie od 3 do 9 października pod hasłem „Przełamujemy bariery”. Europejskie Towarzystwo Dysleksji uznało 8 października 2022 r. za Dzień Dysleksji.                                Jest to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, czym jest dysleksja. Międzynarodowe Towarzystwo Dysleksji podaje, iż „Dysleksja jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się o podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania  i poprawnego pisania. Trudności te są zazwyczaj wynikiem deficytu fonologicznego aspektu języka, często niewspółmiernego do innych zdolności poznawczych i efektywnych metod nauczania stosowanych w szkole. Wtórnie mogą wystąpić problemy z czytaniem          ze zrozumieniem            i kontaktem ze słowem pisanym, które mogą ograniczyć rozwój słownictwa i wiedzy ogólnej.”

      Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

      • Uczniowie z Klubu Ortograficznego Ortografiiti zaangażowali się wraz z nauczycielem prowadzącym zajęcia w zaplanowanie działań, zabaw, zadań ortograficznych.

      • Na początku tygodnia na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka oraz wystawa (w bibliotece szkolnej) przybliżająca uczniom sylwetki sławnych dyslektyków.
      • Podczas zajęć rewalidacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych uczniowie wykonywali ćwiczenia usprawniające grafomotorykę, wykonywali krzyżówki   i rebusy ortograficzne, utrwalali zasady ortograficzne.

      • Czwartoklasiści pod okiem nauczycieli języka polskiego i pani bibliotekarki wzięli udział          w konkursie pięknego czytania baśni Hansa Christiana Andersena. Poznali bliżej postać pisarza, jego pasje i uzdolnienia. Dowiedzieli się o jego dzieciństwie oraz o problemach jakie stwarza dysleksja.
      • Uczniowie podczas zajęć logopedycznych oraz zajęć z psychologiem szkolnym pracowali nad różnymi zadaniami, podczas których ćwiczyli wymowę, spostrzegawczość, ortografię oraz logiczne myślenie.

      • Uczniowie klas IV – VIII podczas zajęć z wychowawcą mogli dowiedzieć się czym jest dysleksja, poznać sławnych dyslektyków, którzy odnieśli sukcesy  w różnych dziedzinach życia, poćwiczyć ortografię.

      • Podczas zajęć świetlicowych  uczniowie wykonali kolorowe słowniki ortograficzne.

      Mamy nadzieję, że te dobre praktyki będą kontynuowane co roku.               

       Determinacja, wytrwałość, kreatywność, nieszablonowość – to właśnie cechy, które sprawiają, że dysleksja często zamiast przekleństwem, może stać się prawdziwym darem. Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, aby wybić się w życiu.
       

       

      Nina Florczak – Mendyka

      Animator Ortograffiti

     • Relacja z wyborów do Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022/2023

     • 12.10.2022r. Edyta Boroń-Czekańska

       

                      Samorząd Uczniowski jest organizacją działającą na rzecz uczniów i zarządzaną przez uczniów. To oni decydują, jakimi sprawami będzie się zajmował. Uczniowie w sposób demokratyczny wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy Samorządu. Daje to każdemu szansę znalezienia swojego miejsca         w szkole.

                      Wybory to nie tylko sam akt głosowania, ale cały proces, na który składa się przygotowanie przez kandydatów programów wyborczych, przeprowadzenie kampanii wyborczej, aktywne uczestnictwo wyborców – dokonanie świadomego wyboru oraz oddanie głosu.

                      Uczniowie klas IV – VIII mogli zgłaszać jednego kandydata z każdego zespołu klasowego do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty ze swoimi propozycjami działań, które miały zachęcić uczniów do głosowania na nich.

                      Dnia 11października 2022 roku odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Proces głosowania nadzorowała Komisja Wyborcza w składzie: Gabriela Owoc (kl. 8c), Amelia Tarasek (kl. 8d) oraz Mateusz Sabat (kl. 8b). Uczniowie czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a następnie dokonali obliczeń głosów. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas IV – VIIIoraz nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie. Otrzymywali oni od członków Komisji Wyborczej karty do głosowania z nazwiskami kandydatów. Wybory cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej.

       

                      W przeprowadzonych wyborach udział wzięło 367osób na 410 uprawnionych. Ważnych głosów było 359, nieważnych głosów oddano 8. Frekwencja wyborcza wynosiła 89,5%.

                      W bieżącym roku szkolnym skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco:

      Przewodniczący:             Jan Piegdoń (8c)

      Zastępcy:                            Martyna Zarych (6b)

                                                     Gracjan Sieniawski (8a)

      Członkowie:                      Nikola Gerlach (7b)

      Kacper Telesz (7a)

                                                    

      Opiekun SU:                     Edyta Boroń – Czekańska

       

                      Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział w wyborach. Głosującym dziękujemy za wysoką frekwencję,                a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!!!

     • „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”

     • 04.10.2022 r. Janusz Karol 

      W dniach 22 i 23 września odbyły się w naszej szkole zajęcia w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. Projekt został przygotowany przez Nadleśnictwo Brzozów oraz Towarzystwo Przyjaciół Brzozowa – Zdroju we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Celem projektu była ochrona i popularyzacja dziedzictwa polskich Żydów poprzez programy edukacyjne i kulturalne.

      Na terenie naszej szkoły zajęcia prowadził Pan Antoni Wołowski pracownik Muzeum Historii Żydów POLIN. Podczas zajęć uczniowie klas 4b, 5a, 5b i 6b poznali podstawy kultury żydowskiej ze szczególnym uwzględnieniem cmentarza żydowskiego i tradycji z nim związanych, a także historię społeczności żydowskiej Brzozowa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania i odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego. W ramach projektu dokonano oznakowania cmentarza żydowskiego przy ulicy Zdrojowej w Brzozowie przez przedstawicieli Muzeum Historii Żydów Polskich, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Nadleśnictwa Brzozów i władz samorządowych.

      W uroczystości, która odbyła się w dniu 29.09.2022 brała udział klasa 5b pod opieką nauczycieli Stanisława Hawrota,  Niny Florczak – Mendyki i Karola Janusza. Podczas  uroczystego oznakowania cmentarza Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pochwalił uczniów za ich postawę i obecność.

      Dziękujemy organizatorom projektu za cenne wiadomości przekazane uczniom. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

       

      Link do poostałych zdjęć: 

     • Odpłatność za obiady

     • 03.10.2022 r. 

      Odpłatność dla klas I-III za miesiąc październik wynosi 114 zl

       

      Klasa "0" dla korzystających z wyżywienia w dniach 14 i 31 października 2022 

      odpłatność wynosi  126 zł 

       

      Klasy od IV-VIII  - odpłatność wynosi  114 zł

       

       

      W PRZYPADKU ZGŁOSZENIA ODPISU W MIESIĄCU POPRZEDNIM

      BARDZO PROSIMY O KONTAKT Z INTENDENTEM CELEM USTALENIA

      ODPŁATNOŚCI ZA BIEŻĄCY MIESIĄC.

       

      TEL. INTENDENT BUDYNEK A (UL. PARKOWA 5) -

      785 948 083

      TEL. INTENDENT BUDYNEK B (UL. TYSIĄCLECIA 29) -

      695 963 117

     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

     • Jolanta Potoczna 28.09.2022

      Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby stworzyć nowoczesną szkołę, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM  (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
      W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzozowie otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy, radzenia sobie w życiu.
      Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki, informatyki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.


      W ramach projektu szkoła otrzymała:
      •    Drukarkę 3D wraz z filamentami i laptopem
      •    Bibliotekę modeli 3D
      •    Roboty Education Spike Prime i Essential
      •    Roboty Photon Edu z matą edukacyjną 
      •    Minikontroler Lofi Codeblox Full Kit
      •    Stację lutowniczą
      •    Wyposażenie pracowni fotografii: aparat fotograficzny, statywy, mikrofony, oświetlenie, gimbal, green screen
      •    Okulary VR, kostki VR
      •    Maszyny do szycia
      •    Zestaw dronów Edu Tello 


      ZAJĘCIA Z ROBOTEM PHOTON


      Photon jest pierwszym na świecie interaktywnym robotem edukacyjnym, który rozwija się razem z dzieckiem, uczy logicznego myślenia, nowych technologii, podstaw programowania, szybkiego podejmowania decyzji oraz rozwijania pamięci.
      Interaktywny robot został przyjęty przez uczniów  z dużym entuzjazmem i ciekawością.
      Jesteśmy przekonani, że dzięki takim nowoczesnym pomocom, kodowanie i programowanie okaże się świetną zabawą, a lekcje i zajęcia pozalekcyjne zyskają na atrakcyjności.

     • UDZIAŁ UCZNIÓW W 29. AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA

     • 20.09.2022 r.  Nina Florczak - Mendyka

       

      16 września br. uczniowie klasy IV b, V a i VI d pod opieką nauczycieli pani Niny Florczak – Mendyki, Bogumiły Boroń, Edyty Boroń – Czekańskiej, Ewy Bąk, pana Adama Kopczyka i pana Adama Kaczmarskiego wzięli udział w 29. akcji Sprzątania świata – Polska, której tegoroczne hasło kompanii brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”.

      Przed podjęciem zadania uczniowie w ramach zajęć wychowawczych zostali poinformowani o umiejętności prowadzenia prawidłowej segregacji odpadów.

      Akcja sprzątania świata jest wspólną lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Hasło tegorocznej akcji szczególnie zachęca, aby każdy podjął działania, dzięki którym zmniejszy  ilość wytwarzanych odpadów. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

      Udział w akcji uświadomił uczniom, że już od najmłodszych lat musimy dbać o środowisko, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasza planetę, za czystość Ziemi.

                                                                                                                              

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie
   • 134341937 (budynek A)
   • ul. Parkowa 5 36-200 Brzozów Poland
   • tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29 (budynek B)
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 125858