• SPEKTAKL W WYKONANIU UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W BRZOZOWIE W HOŁDZIE BŁOGOSŁAWIONEMU KARDYNAŁOWI STEFANOWI WYSZYŃSKIEMU - OBROŃCY WIARY I OJCZYZNY

     • 01.12.2021 r. - Zofia Dąbrowska

               Czy wiesz jak wysoka jest cena wolności , czy potrafisz w świecie chaosu i zamętu zdarzeń zdecydowanie opowiedzieć się za wartościami, które nigdy nie przeminą? Czy stać Cię na to ,by całkowicie zawierzyć Maryi i prosić ją o opiekę

       nad polskim narodem? Jeśli szukasz wzorców, weryfikujesz świat wartości przekazywany przez poprzednie pokolenia, podejmij próbę spojrzenia w przeszłość, by dać sobie szansę  na odnalezienie patriotycznych odniesień.

      Tak też uczyniła społeczność Szkoły Podstawowej w Brzozowie, angażując się w przygotowanie spektaklu „Non possumus” w związku z obchodami ustanowionego przez Sejm RP Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego.        Niezwykłość tej postaci tkwi w zdecydowanym opowiedzeniu się za wartościami, które nigdy nie przeminą . Kardynał był wybitnym mężem stanu i patriotą . Z odwagą i determinacją występował w obronie Ojczyzny i domagał się od władz komunistycznych poszanowania wolności religijnej. Bronił też polskiej kultury. Papież Franciszek włączył 13 września 2021 roku Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski do grona błogosławionych. W rolę tej wybitnej postaci wcielili się dwaj uczniowie :Jan Piegdoń oraz Tomasz Jefmański. Zaś pozostałe role odegrali uczniowie  klasy 8b i   klas siódmych (b,c,d). Aktorom towarzyszył chór pod kierownictwem księdza Łukasza.

               W przygotowanie występu teatralnego z inicjatywy Księdza Łukasza Staszewskiego włączyli się następujący nauczyciele: Anna Śnieżek, Elżbieta Graboń, Karol Janusz, Joanna Rachwał Szczuka, Siostra Agata Bodziak, Natalia Wolanin, Wioletta Wyskiel, Adam Kopczyk  oraz Zofia Dąbrowska , autorka scenariusza.

      Poszczególne sceny ukazywały codzienne życie i działalność Kardynała oraz jego relacje z różnymi osobami . Obrazy wyjęte z przeszłości bardzo mocno eksponowały takie wartości jak wiara, patriotyzm , wolność i poszanowanie dla godności osoby ludzkiej.

               Spektakl został  zaprezentowany w sali teatralnej Sióstr Służebniczek w Starej Wsi 23 listopada 2021 roku oraz w brzozowskiej świątyni 28 listopada 2021 roku. Na występ przybyli rodzice i zaproszenie goście. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzozowie Tomasz Żak podziękował młodym aktorom i ich opiekunom za zaangażowanie w propagowanie patriotyzmu i wiary w środowisku lokalnym.

                                                                                    

      GALERIA 1

      GALERIA 2

       

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie
   • sp@spbrzozow.pl
   • 134341937 (budynek A)
   • ul. Parkowa 5 36-200 Brzozów Poland
   • tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29 (budynek B)
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 68616