Współczesny świat propaguje kulturę obrazu, bo przecież szybciej i łatwiej dotrzeć do odbiorcy. Jednak nie zapominajmy, że bogactwo języka rodzi się z kontaktu z literaturą. Dorobek minionych pokoleń to skarbnica życiowych mądrości. Warto więc przybliżać młodemu czytelnikowi wartościowe karty polskiej literatury i historii. Dobrze się stało, że Sejm RP złożył ukłon pamięci i Rok 2022 poświęcono m.in. Marii Konopnickiej i Ignacemu Łukasiewiczowi. Zarówno poetka jak i naukowiec związani byli z Podkarpaciem i zasłużyli się dla naszej Ojczyzny. Nauczyciele języka polskiego Szkoły Podstawowej w Brzozowie postanowili przybliżyć swoim uczniom dorobek sławnych Polaków. Powstał projekt, w ramach którego zorganizowano dwie wycieczki do Żarnowca i Bóbrki, by zwiedzić tamtejsze muzea. W ramach zajęć rozwijających uzdolnienia chętni uczniowie klasy 6b i 7a przygotowywali przedstawienie teatralne o pani Marii i panu Ignacym. Z dużym zaangażowaniem wchodzili w role, a nie zabrakło też akcentów humorystycznych, gdy grali „Franka” czy też wzniosłości i powagi, gdy inscenizowali sceny z życia słynnego aptekarza (opiekun koła teatralnego – Pani Zofia Dąbrowska).
Koloryt sprzed stu lat udało się przybliżyć widowni dzięki dobrze dobranym przez Panią Joannę Rachwał-Szczukę strojom oraz różnym rekwizytom. Całość ubarwiła wystawa pięknych rysunków wykonanych przez uczniów starszych i młodszych. Prace przedstawiały portrety Marii Konopnickiej oraz postacie z jej utworów (odpowiedzialne Panie: Lucyna Dobrowolska i Aneta Dąbrowska).
Uroczysta wieczornica odbyła się 12 grudnia i przybyli na nią rodzice zaangażowanych w projekt uczniów i nauczyciele. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym czytaniem wiersza „Pieśń o domu” w wykonaniu Pana Dyrektora Tomasza Żaka, Pań: Anny Śnieżek, Anety Dąbrowskiej, Elżbiety Graboń, Anny Lorenc-Dębiec oraz Pana Adama Kopczyka, który również odpowiadał za nagłośnienie. Następnie Pan Stanisław Hawrot zaprezentował prezentację multimedialną poświęconą sławnym Polakom. Zebrani z zaciekawieniem obejrzeli ten materiał.
Niewątpliwie barwnymi występami i niezwykłą odwagą pochwalić mogły się maluchy z klasy 1b przygotowane przez Panią Janinę Bąk
i Katarzynę Michalską. Zaprezentowały się w piosenkach „Jadą dzieci drogą”, „Zima” oraz „Stefek Burczymucha”. Rodzice pierwszoklasistów zadbali o piękne stroje, a panie przygotowały z dziećmi piosenki i tańce.
W listopadzie Panie Ewa Bąk i Nina Florczak Mendyka przeprowadziły również konkurs ze znajomości życia i twórczości Marii Konopnickiej. Kolejne miejsca zajęli następujący uczniowie: I miejsce - Filip Piotrowski, II miejsce - Aleksandra Ząbek, III miejsce - Ajsha Kumar,
III miejsce – Gabriel Nastał. W konkursie plastycznym wyróżnili się:
I miejsce - Maria Wokurka, II miejsce – Natalia Bober, III miejsce – Milena Tomoń, wyróżnienia: Julia Wróbel i Katarzyna Nogaj.
Podczas spotkania literackiego nie zabrakło także „Roty”, którą odśpiewała uczennica klasy 5b Paulina Rzepka. W organizację tego uroczystego wieczoru włączyły się również Panie: Beata Gładysz
i Michalina Węgrzyn-Piegdoń. Widownia z zaciekawieniem obejrzała dokonania naszych uczniów, można było skorzystać z poczęstunku. Przy herbatce i ciasteczku oraz atrakcjach teatralnych miło spędzono czas.