W ramach projektu – Dla Niepodległej uczniowie z klas IV - VIII przez ostatnie tygodnie poznawali, przypominali sobie historię naszego kraju, wydarzenia i osoby, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. Pracowali nad przydzielonymi zadaniami.
Klasy IV i V przygotowywały plakaty pod hasłem „Niepodległa”, klasy VI Alfabet Współczesnego Patriotyzmu. Klasy VII poszerzały swoje wiadomości historyczne grając w grę edukacyjną „Z wizytą u Dziadka”, klasy VIII oglądały film przedstawiający drogę Polaków
do niepodległości, a na zajęciach informatyki pracowali nad prezentacją multimedialną –
„Dla Niepodległej”. Na lekcjach plastyki i techniki uczniowie wykonali kotyliony, które pięknie prezentowały się podczas akademii. Piosenki i pieśni patriotyczne uczniowie przygotowali w ramach lekcji muzyki i chóru szkolnego. Został również przeprowadzony konkurs poezji i prozy patriotycznej oraz wystawa książek w bibliotece szkolnej poruszających tematykę niepodległości. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z klas I – VIII przygotowali prace plastyczne przedstawiające symbole narodowe. Kilka klas wybrało się na cmentarz wojskowy oraz pod pomnik „Tym, którzy Polsce życie oddali”, by oddać hołd poległym w obronie kraju.
10 listopada odbyła się akademia, będąca podsumowaniem projektu. Uczniowie zaprezentowali wiersze, pieśni i piosenki patriotyczne. Aranżując sondę „uliczna” uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat historii naszego kraju. Odpowiedzi na pytania dotyczące drogi Polaków do niepodległości, roli kościoła i rodziny w czasach niewoli, roli artystów w tych trudnych dla nas czasach udzielali dyrekcja szkoły, nauczyciele jak i uczniowie. Zaprezentowali własne definicje ojczyzny, wolności, niepodległości i patriotyzmu. Akademia przeprowadzona w inny sposób niż zazwyczaj okazałą się ciekawą lekcją historii. W śpiew pieśni i piosenek patriotycznych włączyli się nauczyciele i uczniowie.
Nie zapominajmy o tym, co było kiedyś, o tym, jak wielką wartością jest Naród i Ojczyzna. „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.” Zgodnie z tymi słowami nie wolno nam zapomnieć o tym, kim jesteśmy oraz o tym, na czym zbudowana jest nasza wolność – o fundamencie krwi…
Nina Florczak – Mendyka