• Uroczystość Pasowania na Ucznia Klasy Pierwszej

     • 09.11.2022 Katarzyna Michalska 

       W dniu 27 października 2022 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów    klas pierwszych naszej szkoły. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Podczas akademii pierwszoklasiści pokazali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonał Dyrektor Szkoły Tomasz Żak. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. prof. Władysława Szafera w Brzozowie.
      Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem pań: Beaty Lepuckiej, Janiny Bąk, Alicji Ziemiańskiej, Beaty Olejko, Katarzyny Michalskiej i Beaty Haduch.
      Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy sukcesów                           i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

       

      link do galerii zdjęć:

      https://photos.app.goo.gl/Xa343omXG9NsB4sF9

       

       

     • Czytanie dla pokoju

     • 03.11.2022 r. Renata Żak 

      Od 1999 roku październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasłem przewodnim jest „Czytanie dla pokoju”.

               Z tej okazji w naszej szkole (budynek B) zostało zorganizowane spotkanie klas 3c i 3d z pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej – Panem Piotrem Boczarem. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z treścią ciekawej opowieści M. Rusinka „Zaklęcie na »w«”, czytanej przez Pana Piotra i Renatę Żak – bibliotekarkę. Książka, przeznaczona dla najmłodszych czytelników, ukazuje historię młodego Włodka, któremu pewnego dnia kończą się wakacje, a zamiast szkoły rozpoczyna się wojna.

               Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści małego Władka                  o codziennym życiu w czasie wojny.

     • Odpłatność za obiady

     • 2.11.2022 r. 

      Odpłatność dla klas "0" i I-III za miesiąc listopad wynosi 120 zl

      Klasy od IV-VIII  - odpłatność wynosi  120 zł

       

      W PRZYPADKU ZGŁOSZENIA ODPISU W MIESIĄCU POPRZEDNIM

      BARDZO PROSIMY O KONTAKT Z INTENDENTEM CELEM USTALENIA

      ODPŁATNOŚCI ZA BIEŻĄCY MIESIĄC.

       

      TEL. INTENDENT BUDYNEK A (UL. PARKOWA 5) -

      785 948 083

      TEL. INTENDENT BUDYNEK B (UL. TYSIĄCLECIA 29) -

      695 963 117

     • Lekcja historii na Zamku Królewskim w Krakowie

     • 28.10.2022 Aneta Dąbrowska kl. 6a i 6c 

      Poznawanie dziejów Polski może być fascynujące. Przekonaliśmy się o tym 18 października br. zwiedzając Zamek Królewski w Krakowie.

      Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa na realizację Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Pojechaliśmy więc na wycieczkę całą naszą klasą 6a oraz z trzema koleżankami z 6c. Nad naszym bezpieczeństwem czuwały: p. Grażyna Domaradzka, p. Ewa Bieleń i p. Aneta Dąbrowska.

      Wyruszyliśmy we wtorek o godz. 5 rano. Podróż upłynęła nam
      w leniwej atmosferze, przy pierwszych promieniach wschodzącego słońca. Na placu, przed zamkiem przywitały nas grupy turystów z całej Polski, zdążające do siedziby królów. Mieliśmy sporo szczęścia, bo na Wawelu zameldowaliśmy się w ścisłej czołówce oczekujących.

      Na wstępie Pani Przewodnik roztaczała przed nami barwne opowieści o czasach, kiedy na dziedzińcu zamkowym odbywały się huczne bale i turnieje rycerskie. My jednak z niecierpliwością czekaliśmy na zaproszenie do środka tego szacownego gmachu.

      Pierwszym przystankiem był Skarbiec Koronny  i Zbrojownia. Ekspozycje od razu wzbudziły nasze zainteresowanie. Chorągwie, sztandary, paradna uprząż i odświętne stroje władców Polski pyszniły się w subtelnie podświetlanych gablotach. Przedmioty używane na dworze królewskim (biżuteria, pierścienie, kufle, dewocjonalia, bibeloty, rzeczy osobiste) to małe arcydzieła sztuki, wykonane
      z najcenniejszych kruszców.

      W Zbrojowni nasz zachwyt przerodził się jednak w niemały respekt. Pani Przewodnik opowiadała o bitwach i potyczkach,
      w których używana była wisząca w gablotach broń drzewcowa, kusze, miecze, dwuręczne halabardy i szeroki asortyment dużo młodszej broni palnej. Nareszcie mogliśmy też zobaczyć kolekcję zbroi: półzbroje husarskie, a między nimi unikatowy egzemplarz
      z osławionymi skrzydłami. Weszliśmy też do wyjątkowej komnaty. Na środku, w przeszklonej gablocie wyeksponowany był Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski. Zatrzymaliśmy się przy nim nieco dłużej, aby wysłuchać  historii o jego dziejach i przeznaczeniu.

      Trzy zabytkowe piwnice Zbrojowni zaskoczyły nas bogatą kolekcją, składającą się z małych wiwatówek, aż do ogromnych armat polowych.

      Po sporej dawce wiedzy o militariach, Pani Przewodnik zaprosiła nas do Królewskich Komnat Reprezentacyjnych. Zwiedzaliśmy m. in. Salę Turniejową oraz Salę Poselską, która zachowała swój pierwotny strop. Właśnie w tej komnacie mogliśmy podziwiać drogocenne arrasy, zdobiące wysokie ściany. Podziwialiśmy także Salę Balową. Na jej części prowadzono w tym czasie prace konserwatorskie, ale i tak kilka osób dyskretnie próbowało coś niecoś zatańczyć.

      Prywatne Apartamenty Królewskie okazały się wisienką na torcie. Zobaczyć, jak mieszkał król, to dopiero było coś! Najpierw odwiedziliśmy nobliwą Salę Kolumnową z bogatym wystrojem. Następnie weszliśmy do królewskiej jadalni, gdzie podziwialiśmy zbiory porcelanowych naczyń, na których jadał król i jego goście. Na koniec, dyskretnie zajrzeliśmy do sypialni monarchów. Usłyszeliśmy tam ciekawą historię o rozmiarach  królewskiego łoża. Wszędzie otaczały nas dzieła sztuki i prawdziwy przepych.

      Wyszliśmy z zamku z nadzieją na krótki odpoczynek
      w promieniach południowego słońca. Okazało się jednak, że nic z tego! Czekała na nas kolejna Pani Przewodnik, która przedstawiła nam następny punkt w planie dnia. Udaliśmy się zatem do Katedry na Wawelu. Rozpoczęliśmy od zwiedzania wnętrza świątyni i zapoznania się z jej przeszłością. Ze ścian spoglądały na nas portrety świętych oraz wybitnych, zasłużonych Polaków. Czuliśmy także na sobie baczne spojrzenia królów, spoczywających w bogato zdobionych sarkofagach.

      Następnie, nieco już zmęczeni, dzielnie wdrapaliśmy się na wieżę, wąskimi, drewnianymi schodkami. Niektórzy złapali lekką zadyszkę, co nie uszło uwagi Pani Przewodnik. Przez dłuższą chwilę przyglądaliśmy się królowi polskich dzwonów – Dzwonowi Zygmunta. Waży 11 ton,
      a samo jego serce 350 kg. Jego historia także jest fascynująca.

      Ostatnim przystankiem były Krypty Królewskie pod wieżą Srebrnych Dzwonów. To miejsce wyjątkowe, jak powiedziała Pani Przewodnik – królewski cmentarz. W zadumie podziwialiśmy wspaniałe sarkofagi i grobowce, słuchając opowieści o ludziach tu spoczywających. 

      Aby ochłonąć po wszystkich wrażeniach i przeżyciach, spacerowaliśmy Plantami w kierunku Starego Miasta. Wszędzie otaczała nas złota, polska jesień. Pani Przewodnik prowadziła nas po wybrukowanych, wąskich uliczkach i odkrywała przed nami ich tajemnice. Barwną historię mają także zabytkowe, malownicze kamieniczki oraz Kościół Mariacki z unikatowym ołtarzem Wita Stwosza. Krakowski Rynek jak zwykle tętnił życiem. Mieszając się
      z tłumem turystów, weszliśmy do Sukiennic, w poszukiwaniu ciekawych pamiątek. Wybór był tak duży, że każdy znalazł coś dla siebie.

      Następnie udaliśmy się na parking, ponieważ zbliżał się czas odjazdu. Czekało nas kilka godzin powrotnej podróży, w czasie której planowaliśmy trochę odpocząć. Dzień był udany, a lekcja muzealna na Zamku królewskim w Krakowie - fascynująca. Wszystkim polecamy tę formę poznawania dziejów ojczystych.

                                                                       

      Link do pozostałych zdjęć : 

     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

     • 26.10.2022 Stanisław Hawrot 

      W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzozowie otrzymała wyposażenie pracowni fotografii: aparat fotograficzny, statywy, mikrofony, oświetlenie, gimbal, green screen.

      Uczniowie korzystają ze sprzętu fotograficznego podczas zajęć pozalekcyjnych: poznają możliwości techniczne aparatu oraz akcesoriów, uczą się fotografowania i nagrywania filmów. Poznają podstawowe zasady fotografowania. Jest to nauka przez zabawę.

      Uczniowie wykorzystują również sprzęt fotograficzny do dokumentowania imprez szkolnych: klasowych wycieczek i akademii oraz wyjść do galerii sztuki. Zdjęcia przechowywane            są w kronikach i stanowią wspaniałą pamiątkę. Miło będzie wrócić do nich po latach.

       

     • I Otwarte Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Brzozowie

     • 21.10.2022 Paweł Jurkiewicz 

      Turniej zwyciężył Dawid Futyma, a w śród dziewcząt Milena Owsiana. Gościem specjalnym był Paweł Sowiński z Humnisk, który rozgrywał swoje partie nie patrząc na szachownicę.

      Gratulacje dla wszystkich szachisów za walkę i sportową rywalizację :)

       

     • Kodowanie w 1B - CodeWeek 2022

     • 21.10.2022 Katarzyna Michalska 

      CodeWeek czyli Europejski Tydzień Kodowania obchodzony jest w bieżącym roku szkolnym od 8 do 22 października. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród dzieci i młodzieży. Nauka programowania u dzieci ma na celu kształtowanie już od najmłodszych lat umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i zadań oraz rozwijanie uzdolnień i zainteresowań informatycznych.

      Uczniowie klasy 1B z przyjemnością podjęli się wykonania zadań z kodowania oraz zapoznali się z podstawami programowania wizualnego wykorzystującego bloki do sterowania postacią na ekranie. Za pomocą aplikacji online budowali instrukcje dla wiewiórki, która chciała dojść do celu i zebrać swoje ulubione przekąski. Drugim zadaniem pierwszoklasistów było odkodowanie jesiennych liści według podanych współrzędnych i zamalowanie odpowiednich pól, tak aby z nich powstał poprawny wzór. Wszyscy uczniowie, którzy wykonali zadania zostali nagrodzeni ocenami oraz otrzymali pamiątkowe certyfikaty udziału w CodeWeek 2022.

       

     • Jesienny spacer śladami Marii Konopnickiej i Ignacego Lukasiewicza

     • 19.10.2022 r. Zofia Dąbrowska 

         Są zakątki w polskim pejzażu kulturowym, w których czuje się oddech minionych wieków,      są miejsca naznaczone ręką ludzi z pasją przechodzących przez życie. Do takich malowniczych miejscowości niewątpliwie należy Żarnowiec i Bóbrka,dlatego warto było tam pojechać.

               W ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej i Ignacego Lukasiewicza udało się zorganizować dwie wycieczki autokarowe do tych klimatycznych miejsc. (Uczniowie klas: 7a, 4b i 6b pod opieką swoich nauczycieli: Niny Florczak Mendyki, Zofii Dąbrowskiej, Anny Lorenc- Dębiec , Lucyny Dobrowolskiej i Ewy Bąk wyruszyli 5 października, a ich koledzy       z klas:5b i 6a wraz z opiekunami-Anetą Dąbrowską, Stanisławem Hawrotem , Jolantą Obarą      i Zygmuntem Cesarzem-6 października.) Lekcja muzealna w dworku Marii Konopnickiej dostarczyła wielu informacji na temat poetki i jej życia. Stare sprzęty w domowym zaciszu domu przypominały o tym,że przed laty tu powstawały piękne wiersze dla dzieci.Warto nadmienić ,że dworek ten to dar narodu polskiego dla pani Marii, której twóczość przypadła    na trudne czasy niewoli narodowej. Pani przewodnik barwnie przedstawiła biografię pieśniarki ludu.Patriotycznym akcentem dnia było odśpiewanie „Roty”.

               Skansen w Bóbrce również urzekł nas swym klimatem.Jest to bowiem muzeum                        z najstarszą na świecie działającą kopalnią ropy naftowej.To tutaj narodził się przemysł naftowy, który zrewolucjonizował świat. Spacerując alejkami zobaczyliśmy urządzenia związane  z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można było przenieść się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz .Urzekły zwiedzających dawne lampy naftowe oraz pomieszczenie starej apteki, gdzie efektom multimedialnym towarzyszyło słuchowisko z panem Łukasiewiczem                 w roli głównej.Wizyta w warsztacie kowalskim oraz kopalni Franek i ostatnie spojrzenie    w głąb szybu naftowego , by zobaczyć czarne złoto, a potem dowiedzieć się co produkuje              się z ropy naftowej - to tylko niektóre atrakcje tego jesiennego spaceru alejkami wśród szumiących liści.

               Z dumą patrzymy na miejca w naszej okolicy, które mówią tak wiele o naszej narodowej przeszłości.

              

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie
   • 134341937 (budynek A)
   • ul. Parkowa 5 36-200 Brzozów Poland
   • tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29 (budynek B)
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 104028