• I Otwarte Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Brzozowie

     • 21.10.2022 Paweł Jurkiewicz 

      Turniej zwyciężył Dawid Futyma, a w śród dziewcząt Milena Owsiana. Gościem specjalnym był Paweł Sowiński z Humnisk, który rozgrywał swoje partie nie patrząc na szachownicę.

      Gratulacje dla wszystkich szachisów za walkę i sportową rywalizację :)

       

     • Kodowanie w 1B - CodeWeek 2022

     • 21.10.2022 Katarzyna Michalska 

      CodeWeek czyli Europejski Tydzień Kodowania obchodzony jest w bieżącym roku szkolnym od 8 do 22 października. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród dzieci i młodzieży. Nauka programowania u dzieci ma na celu kształtowanie już od najmłodszych lat umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i zadań oraz rozwijanie uzdolnień i zainteresowań informatycznych.

      Uczniowie klasy 1B z przyjemnością podjęli się wykonania zadań z kodowania oraz zapoznali się z podstawami programowania wizualnego wykorzystującego bloki do sterowania postacią na ekranie. Za pomocą aplikacji online budowali instrukcje dla wiewiórki, która chciała dojść do celu i zebrać swoje ulubione przekąski. Drugim zadaniem pierwszoklasistów było odkodowanie jesiennych liści według podanych współrzędnych i zamalowanie odpowiednich pól, tak aby z nich powstał poprawny wzór. Wszyscy uczniowie, którzy wykonali zadania zostali nagrodzeni ocenami oraz otrzymali pamiątkowe certyfikaty udziału w CodeWeek 2022.

       

     • Jesienny spacer śladami Marii Konopnickiej i Ignacego Lukasiewicza

     • 19.10.2022 r. Zofia Dąbrowska 

         Są zakątki w polskim pejzażu kulturowym, w których czuje się oddech minionych wieków,      są miejsca naznaczone ręką ludzi z pasją przechodzących przez życie. Do takich malowniczych miejscowości niewątpliwie należy Żarnowiec i Bóbrka,dlatego warto było tam pojechać.

               W ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej i Ignacego Lukasiewicza udało się zorganizować dwie wycieczki autokarowe do tych klimatycznych miejsc. (Uczniowie klas: 7a, 4b i 6b pod opieką swoich nauczycieli: Niny Florczak Mendyki, Zofii Dąbrowskiej, Anny Lorenc- Dębiec , Lucyny Dobrowolskiej i Ewy Bąk wyruszyli 5 października, a ich koledzy       z klas:5b i 6a wraz z opiekunami-Anetą Dąbrowską, Stanisławem Hawrotem , Jolantą Obarą      i Zygmuntem Cesarzem-6 października.) Lekcja muzealna w dworku Marii Konopnickiej dostarczyła wielu informacji na temat poetki i jej życia. Stare sprzęty w domowym zaciszu domu przypominały o tym,że przed laty tu powstawały piękne wiersze dla dzieci.Warto nadmienić ,że dworek ten to dar narodu polskiego dla pani Marii, której twóczość przypadła    na trudne czasy niewoli narodowej. Pani przewodnik barwnie przedstawiła biografię pieśniarki ludu.Patriotycznym akcentem dnia było odśpiewanie „Roty”.

               Skansen w Bóbrce również urzekł nas swym klimatem.Jest to bowiem muzeum                        z najstarszą na świecie działającą kopalnią ropy naftowej.To tutaj narodził się przemysł naftowy, który zrewolucjonizował świat. Spacerując alejkami zobaczyliśmy urządzenia związane  z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można było przenieść się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz .Urzekły zwiedzających dawne lampy naftowe oraz pomieszczenie starej apteki, gdzie efektom multimedialnym towarzyszyło słuchowisko z panem Łukasiewiczem                 w roli głównej.Wizyta w warsztacie kowalskim oraz kopalni Franek i ostatnie spojrzenie    w głąb szybu naftowego , by zobaczyć czarne złoto, a potem dowiedzieć się co produkuje              się z ropy naftowej - to tylko niektóre atrakcje tego jesiennego spaceru alejkami wśród szumiących liści.

               Z dumą patrzymy na miejca w naszej okolicy, które mówią tak wiele o naszej narodowej przeszłości.

              

       

     • Dzień Edukacji Narodowej

     •  19.07.2022 r. Nina Florczak – Mendyka

      „Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą nauczać”.

      M. Twain

       

      Dnia 13.10.2022r. odbyła się akademia  z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora, który przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników  szkoły oraz rodziców. Następnie przekazał głos uczniom.
                  Młodzi artyści zaprezentowali humorystyczną scenką „Egzamin ósmoklasisty online”, piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło        w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność               za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę
      o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii głos zabrał Pan Dyrektor Tomasz Żak, który odczytał życzenia burmistrza Brzozowa Pana Szymona Stapińskiego skierowane do nauczycieli i pracowników oświaty. Do życzeń dołączyli się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców, wręczając na ręce dyrekcji bukiety kwiatów.                              
                  Uczniowie swoim występem udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wiele wspaniałych chwil. Młodzież doskonale zaprezentowała utwory muzyczne i poetyckie związane z październikowym świętem.

      Mamy nadzieję, że wszyscy obecni miło spędzili ten czas, wsłuchując się w teksty poetyckie, dźwięki muzyki wyśpiewane przez Amelię Sowińską, Maję Gierlach i Anię Czech oraz wpatrując się w świetnie przygotowane scenki. Na zakończenie nauczyciele otrzymali słodki upominek, który wręczyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, a wszyscy uczniowie przy akompaniamencie Natalii Adamskiej zaśpiewali „Sto lat”.
                  Dekorację wykonała pani Lucyna Dobrowolska, za stronę techniczną i nagłośnienie odpowiedzialni byli pan Karol Janusz i pan Adam Kopczyk, akademię przygotowali uczniowie z klasy  IV b i VI d pod opieka pani Niny Florczak – Mendyki. 

                  Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

       

       

                                                                                                                                               

     • XX Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

     • 17.10.2022 Nina Florczak-Mendyka 

       Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że wśród nas – naszych kolegów,  podopiecznych są także uczniowie o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się w okresie od 3 do 9 października pod hasłem „Przełamujemy bariery”. Europejskie Towarzystwo Dysleksji uznało 8 października 2022 r. za Dzień Dysleksji.                                Jest to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, czym jest dysleksja. Międzynarodowe Towarzystwo Dysleksji podaje, iż „Dysleksja jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się o podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania  i poprawnego pisania. Trudności te są zazwyczaj wynikiem deficytu fonologicznego aspektu języka, często niewspółmiernego do innych zdolności poznawczych i efektywnych metod nauczania stosowanych w szkole. Wtórnie mogą wystąpić problemy z czytaniem          ze zrozumieniem            i kontaktem ze słowem pisanym, które mogą ograniczyć rozwój słownictwa i wiedzy ogólnej.”

      Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

      • Uczniowie z Klubu Ortograficznego Ortografiiti zaangażowali się wraz z nauczycielem prowadzącym zajęcia w zaplanowanie działań, zabaw, zadań ortograficznych.

      • Na początku tygodnia na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka oraz wystawa (w bibliotece szkolnej) przybliżająca uczniom sylwetki sławnych dyslektyków.
      • Podczas zajęć rewalidacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych uczniowie wykonywali ćwiczenia usprawniające grafomotorykę, wykonywali krzyżówki   i rebusy ortograficzne, utrwalali zasady ortograficzne.

      • Czwartoklasiści pod okiem nauczycieli języka polskiego i pani bibliotekarki wzięli udział          w konkursie pięknego czytania baśni Hansa Christiana Andersena. Poznali bliżej postać pisarza, jego pasje i uzdolnienia. Dowiedzieli się o jego dzieciństwie oraz o problemach jakie stwarza dysleksja.
      • Uczniowie podczas zajęć logopedycznych oraz zajęć z psychologiem szkolnym pracowali nad różnymi zadaniami, podczas których ćwiczyli wymowę, spostrzegawczość, ortografię oraz logiczne myślenie.

      • Uczniowie klas IV – VIII podczas zajęć z wychowawcą mogli dowiedzieć się czym jest dysleksja, poznać sławnych dyslektyków, którzy odnieśli sukcesy  w różnych dziedzinach życia, poćwiczyć ortografię.

      • Podczas zajęć świetlicowych  uczniowie wykonali kolorowe słowniki ortograficzne.

      Mamy nadzieję, że te dobre praktyki będą kontynuowane co roku.               

       Determinacja, wytrwałość, kreatywność, nieszablonowość – to właśnie cechy, które sprawiają, że dysleksja często zamiast przekleństwem, może stać się prawdziwym darem. Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, aby wybić się w życiu.
       

       

      Nina Florczak – Mendyka

      Animator Ortograffiti

     • Relacja z wyborów do Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022/2023

     • 12.10.2022r. Edyta Boroń-Czekańska

       

                      Samorząd Uczniowski jest organizacją działającą na rzecz uczniów i zarządzaną przez uczniów. To oni decydują, jakimi sprawami będzie się zajmował. Uczniowie w sposób demokratyczny wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy Samorządu. Daje to każdemu szansę znalezienia swojego miejsca         w szkole.

                      Wybory to nie tylko sam akt głosowania, ale cały proces, na który składa się przygotowanie przez kandydatów programów wyborczych, przeprowadzenie kampanii wyborczej, aktywne uczestnictwo wyborców – dokonanie świadomego wyboru oraz oddanie głosu.

                      Uczniowie klas IV – VIII mogli zgłaszać jednego kandydata z każdego zespołu klasowego do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty ze swoimi propozycjami działań, które miały zachęcić uczniów do głosowania na nich.

                      Dnia 11października 2022 roku odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Proces głosowania nadzorowała Komisja Wyborcza w składzie: Gabriela Owoc (kl. 8c), Amelia Tarasek (kl. 8d) oraz Mateusz Sabat (kl. 8b). Uczniowie czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a następnie dokonali obliczeń głosów. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas IV – VIIIoraz nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie. Otrzymywali oni od członków Komisji Wyborczej karty do głosowania z nazwiskami kandydatów. Wybory cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej.

       

                      W przeprowadzonych wyborach udział wzięło 367osób na 410 uprawnionych. Ważnych głosów było 359, nieważnych głosów oddano 8. Frekwencja wyborcza wynosiła 89,5%.

                      W bieżącym roku szkolnym skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco:

      Przewodniczący:             Jan Piegdoń (8c)

      Zastępcy:                            Martyna Zarych (6b)

                                                     Gracjan Sieniawski (8a)

      Członkowie:                      Nikola Gerlach (7b)

      Kacper Telesz (7a)

                                                    

      Opiekun SU:                     Edyta Boroń – Czekańska

       

                      Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział w wyborach. Głosującym dziękujemy za wysoką frekwencję,                a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!!!

     • „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”

     • 04.10.2022 r. Janusz Karol 

      W dniach 22 i 23 września odbyły się w naszej szkole zajęcia w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. Projekt został przygotowany przez Nadleśnictwo Brzozów oraz Towarzystwo Przyjaciół Brzozowa – Zdroju we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Celem projektu była ochrona i popularyzacja dziedzictwa polskich Żydów poprzez programy edukacyjne i kulturalne.

      Na terenie naszej szkoły zajęcia prowadził Pan Antoni Wołowski pracownik Muzeum Historii Żydów POLIN. Podczas zajęć uczniowie klas 4b, 5a, 5b i 6b poznali podstawy kultury żydowskiej ze szczególnym uwzględnieniem cmentarza żydowskiego i tradycji z nim związanych, a także historię społeczności żydowskiej Brzozowa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania i odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego. W ramach projektu dokonano oznakowania cmentarza żydowskiego przy ulicy Zdrojowej w Brzozowie przez przedstawicieli Muzeum Historii Żydów Polskich, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Nadleśnictwa Brzozów i władz samorządowych.

      W uroczystości, która odbyła się w dniu 29.09.2022 brała udział klasa 5b pod opieką nauczycieli Stanisława Hawrota,  Niny Florczak – Mendyki i Karola Janusza. Podczas  uroczystego oznakowania cmentarza Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pochwalił uczniów za ich postawę i obecność.

      Dziękujemy organizatorom projektu za cenne wiadomości przekazane uczniom. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

       

      Link do poostałych zdjęć: 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie
   • sp@spbrzozow.pl
   • 134341937 (budynek A)
   • ul. Parkowa 5 36-200 Brzozów Poland
   • tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29 (budynek B)
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 90371