• Emocje - relacje

      •  


        Jak radzić sobie ze stresem wywołanym trudną dla nas sytuacją?

         

            Znaleźliśmy się w niełatwej dla nas sytuacji. Niepewność o jutro powoduje,  że odczuwany przez nas poziom stresu nie jest już tym, który mobilizuje nas do działania, lecz powoduje, że czujemy wewnętrzny niepokój, nie wiemy co mamy robić. Zaczynamy różnie reagować, nie zawsze w sposób prawidłowy, bywa, że stajemy się nerwowi, impulsywni, w efekcie czego dochodzi do sytuacji konfliktowych w naszych domach, albo zamykamy się na otaczającą nas rzeczywistość uciekając w świat wirtualny. Tego typu zachowania nie są właściwe, warto poszukać pozytywnych sposobów na poradzenie sobie z zaistniałą trudnością.

             Na początek spróbujmy po prostu uspokoić swoje myśli, ich natłok kłębiący się w naszej głowie nie pozwala nam znaleźć konstruktywnego rozwiązania, weźmy więc głęboki oddech, zamknijmy oczy, popatrzmy na to, co nas spotyka ze spokojem i ufnością, nie mamy wpływu na to, co się dzieje, co będzie, ale możemy stosować się do porad ekspertów, by nie pogarszać i tak trudnej sytuacji. Buntowanie się, złość, próby udowadniania sobie i innym swoich racji, nie jest właściwym sposobem reagowania.

            Pamiętajmy, niezależnie od tego jakie trudności pojawiają się na naszej drodze zawsze możemy się dzięki nim czegoś nauczyć.

        Czasami przydarzają się nam sytuacje tzw. bez wyjścia i jedyne co może nam pomóc to czas!

           Zajmijmy swoje myśli, kierując je na coś pożytecznego, obejrzyjmy interesujący film, poczytajmy wciągającą książkę lub zajmijmy się pracą. Jak wskazują eksperci najlepszym sposobem poradzenia sobie ze stresem jest konstruktywne działanie.

            Pamiętajmy też o częstych ćwiczeniach - aktywność fizyczna osłabia reakcję stresową i poprawia nastrój dzięki temu, że prowadzi do uwolnienia endorfin., tzw. hormonów szczęścia.

            Dbajmy o prawidłowe odżywianie się: jak wykazano w badaniach naukowych, niedobór podstawowych składników odżywczych może zwiększać odczuwany stres i poczucie lęku. Wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków nie tylko uczy, ale też buduje wzajemne więzi.

          Rozmawiajmy z bliskimi, mówmy o naszych uczuciach, pragnieniach, marzeniach, słuchajmy tego co mówią inni - na ogół tak mało mamy czasu na szczerą, spokojną rozmowę, przeważnie wymijamy się, nerwowo przekazujemy sobie krótkie komunikaty, wydajemy dyspozycje, nie mając chwili na osobowe bycie z drugim człowiekiem.

           Wysypiajmy się - odpowiednia długość i jakość snu mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Brak snu wpływa negatywnie nie tylko na naszą wydolność, ale także na nastrój i zdolność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

            Zadbajmy o zdrowie nie tylko ciała, ale i ducha - modlitwa dodaje nadziei i siły na pokonywanie trudności.

        Nie zapominajmy także o modlitwie i dobrych myślach skierowanych do tych, którzy muszą zmagać się ze skutkami wirusa.

           Pamiętajmy, emocje są złym doradcą, tylko wewnętrzna cisza pozwala nam racjonalnie popatrzeć na rzeczywistość.

                                                                                                                                                                                                                                               Joanna Rachwał-Szczuka


        Osobista siła.

            Drodzy Uczniowie, być może zastanawiacie się teraz, o jaką siłę chodzi, na pewno nie chodzi mi oto, jaki ciężar udźwigniecie, ani oto czy jesteś mocniejsi od innych charakterem, ani też czy przewyższacie innych intelektem. Nic z tych rzeczy! Mówiąc „osobista siła” mam na myśli Wasze poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa i pewności siebie.

        Każdy z nas bez względu na wiek może się nauczyć jak ją zdobywać i jak jej używać. Będzie to wymagało czasu, a nawet odwagi, bo trzeba mieć odwagę,

        by coś zmienić w swoim życiu, ale jeżeli naprawdę będziemy tego chcieli, uda się.

        Osobista siła składa się z czterech komponentów:

        1. Bycia odpowiedzialnym

        2. Dokonywania wyborów

        3. Poznawania samego siebie

        4. Zdobywania i utrzymywania kontroli w swoim życiu i relacjach z innymi.

        Dzisiaj o odpowiedzialności.

           W naszym życiu dzieje wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu, których nie możemy kontrolować, za które nie jesteśmy odpowiedzialni, na przykład pogodę, miejsce zamieszkania, czy to, co się teraz w naszej ojczyźnie dzieje itp.

        Czasami zdarza się, że inni robią coś, co nam się nie podoba, co nas złości, mamy wówczas ochotę odegrać się na innych, bo to oni nas sprowokowali, to oni ponoszą winę za to, co my zrobiliśmy.

        Ale czy tak jest w rzeczywistości?

        Czasami dajemy się namówić innym do zrobienia rzeczy, których nie powinniśmy robić, i wydaje nam się, że to inni są odpowiedzialni za to, że ulegliśmy namowom.

        Ale czy tak rzeczywiście jest?

        Bywa, że robimy po prostu coś, na co mamy ochotę nie zastanawiając się,

        co będzie później, jak nasze zachowanie wpłynie na innych ludzi, a potem próbujemy się usprawiedliwiać, że nie mieliśmy złego zamiaru.

        Czy tak powinno być?

         

        Zapamiętajmy!

        Tylko my (nikt inny!) Jesteśmy odpowiedzialni za swoje własne zachowanie i swoje uczucia.

         

        Mając tego świadomość, możemy dokonywać ważnych dla nas wyborów:

        · Możemy wybrać, że powiemy prawdę zamiast kłamać, zmyślać, szukać wymówek.

        · Możemy wybrać, że będziemy osobami godnymi zaufania, na których można polegać.

        · Możemy wybrać, że będziemy trzymać ręce przy sobie, nawet, gdy jesteśmy wściekli i mamy ochotę kogoś uderzyć.

        · Możemy wybrać, jak zareagujemy, jakie emocje okażemy, nawet, gdy ktoś sprawia nam przykrość.

        · Możemy wybrać, że będziemy odrabiać lekcje i wykonywać nasze obowiązki bez przypominania nam o nich i ponaglania nas.

        · Możemy wybrać, że teraz w czasie pandemii, zostaniemy w domu, nawet, gdy za oknem świeci słońce.

        Bibliografia:

        Gershen Kaufman, Lev Raphael „Poznaj sam siebie, bądź sobą!"

        Joanna Rachwał-Szczuka


        Parę słów o ,, Języku szakala i języku żyrafy".

        ,,Porozumienie Bez Przemocy" - to sposób mówienia oparty na prawdzie, szacunku, zrozumieniu i akceptacji. W Porozumieniu Bez Przemocy wyróżniamy dwa style komunikacji : język żyrafy i język szakala. Szakal to ,,drapieżnik", jego językiem porozumiewa się osoba , która zawsze chce mieć rację, dlatego często krytykuje i ocenia. Szakal żąda spełnienia jego woli, życzeń, i poucza innych. Przykłady języka szakala:,,Nic takiego się nie stało, tylko raz cię obraził, tylko raz uderzył", ,,To nie twoja sprawa, zajmij się sobą", ,, Zrób szybko to zadanie , bo chcę odpisać"itp. Szakal swojego języka używa także względem siebie np. ,,Jaki jestem głupi!", ,,Nie można na mnie polegać, znowu zawaliłem". Żyrafa to łagodne, roślinożerne zwierzę. Długa szyja pozwala patrzeć na świat z szerokiej perspektywy, widzi dalej niż czubek własnego nosa. Jest szczera i życzliwa, nie kłamie, okazuje zrozumienie sobie i innym. Przykłady języka żyrafy: ,,Jest mi smutno gdy słyszę, że nie można mi zaufać, bo koledzy są dla mnie ważni", ,,Widzę, że jest ci przykro, że X,Y cię obraził", ,,Chcę się tego nauczyć, możesz mi pomóc?". Żyrafa nie narzuca swojego sposobu myślenia. Mówi w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Używa komunikatu ,,ja" (kiedy coś się dzieje, czuję to i to). Żyrafa nie powie:,, Ty zawsze wszystko wygadasz!", ale nazwie swoje emocje:,, Jest mi źle i smutno mi, kiedy opowiadasz innym o naszych sprawach". ZASTANÓW SIĘ KIM CHCESZ BYĆ DLA SIEBIE I INNYCH? Szakalem czy żyrafą?

        Adam Kaczmarski


        Każdy chce się dogadać i być zrozumianym.

        7 zasad niezbędnych w skutecznej i dobrej komunikacji. Warto się do nich stosować !

        1.Posłuchaj uważnie tego, co mówi druga osoba.

        2.Staraj się utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy.

        3.Nie przerywaj, nie dopowiadaj, nie myśl o tym, co za chwilę powiesz.

        4.Postaraj się wczuć w to, o czym opowiada twój rozmówca.

        5.Unikaj wypominania, atakowania i określeń w stylu: bo ty zawsze..., bo ty nigdy..., to nieprawda....(nie prowadzą one do rozwiązania problemu, jedynie zaostrzają konflikty).

        6.Formułuj wypowiedź w pierwszej osobie liczby pojedynczej: ja myślę..., uważam, że..., nie zgadzam się z .....

        7.Dopasuj sposób mówienia i język do swojego rozmówcy.

        Adam Kaczmarski

         


        Z kim przestajesz, takim się stajesz

        Nie tylko dla rodziców. Na końcu krótki video-test. :) Stare polskie przysłowie dobrze oddaje tę prawdę, której nie trzeba specjalnie powtarzać. Wielka jest radość, kiedy nasze dziecko ma dobrych przyjaciół, jakie zmartwienie, gdy zaczyna zawierać znajomości z nieodpowiednimi ludźmi. Kontakt z niektórymi osobami wywiera na nas tak ogromny wpływ, że wraca się pamięcią do tego nawet po latach. Obcując z ludźmi nietuzinkowymi, przejmujemy czasem ich gesty, powiedzenia czy nawet sposób zachowania. Pismo Święte przywołuje pewną kobietę, która rozpoznała św. Piotra, ponieważ mówił podobnie jak jego Mistrz. Niektórzy nie zdają sobie do końca sprawy z tego, jak ważne jest otoczenie w jakim przebywają. Nie wiedzą, że na poziomie podświadomości starają się upodobnić do otoczenia. Jest to wspaniałe zjawisko, ale również bardzo niebezpieczne. Jego charakter zależy od tego, jakimi ludźmi się otaczamy. Gdy spędzamy czas z ludźmi, którzy tak jak my pracują nad swoim rozwojem, optymistycznie patrzą na świat i są pozytywnie nastawieni do życia, to znajdujemy się w bardzo dobrej sytuacji. Są jednak tacy, którzy nie mają tak komfortowej sytuacji i muszą sobie radzić z nieprzychylnością otoczenia. Ich najbliżsi nie akceptują tego, że starają się być lepsi. Wręcz utrudniają pracę nad sobą. Zdarza się czasem taki konflikt.. Mówią wtedy „skończ z tymi bzdurami”, „jak ty się zachowujesz” albo „bądź normalny”. Trudna sytuacja, nie jesteś w stanie przekonać ich do swoich racji nawet siłą. Im bardziej będziesz nalegał tym bardziej będą się bronić przed twoim przekazem. Nie przejmuj się tym, to nie twoje zadanie by ich nawracać. Nie trać na to czasu. Wykorzystaj ten czas na doskonalenie swojego życia, kształć się, czytaj więcej książek, osiągaj sukcesy, bądź szczęśliwszy, pracuj mądrze. Oni to zauważą, a jeśli nie są zatwardziali to się zmienią, zaczną akceptować twój pęd do szczęścia. Może nawet poproszą cię o pomoc w tym, co robisz. Mów o tym tylko wtedy, kiedy jesteś o to poproszony, nigdy się nie narzucaj, i nie staraj się za wszelka cenę przekonać kogoś, kto tego nie chce. To może przynieść odwrotny efekt . W żadnym wypadku nie krytykuj ich postępowania, bo świadczy to o tym, że jesteś taki sam. Powiedz sobie „Takim jak oni, nigdy nie będę”, „Będę dążył do sukcesu nie zwracając uwagi na krytykę takich ludzi”. Uczmy się od lepszych. Unikajmy kłótni. Jak tylko ogarnie cię przygnębienie, złość , pomyśl sobie jak przyjemniej i produktywniej można spędzić czas bez złych emocji.

        Człowiek obracający się w towarzystwie mądrzejszych i zdolniejszych, sam "podnosi swój poziom intelektualny". Jednak istnieje także druga strona medalu. W dzisiejszym świecie łatwo zwyczajnie zgłupieć?

        Pisarka Krystyna Kofta tłumaczy, że przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy przez kilka godzin oglądać marny program telewizyjny lub zmagania polityków, by człowiek zgłupiał. – To źle działa na ludzi. Zwraca uwagę, że to oglądalność stała się bożkiem mediów. Oglądalność wymusza coraz gorsze programy. W takiej sytuacji sama nasuwa się słynna zasada Kopernika-Greshama - "Gorszy pieniądz wypiera lepszy" – zaznacza Krystyna Kofta.

        Nie można wymagać od rynku, by serwował tylko bardzo ambitne treści.

        – Człowiek ma telewizor, ale ma też pilota. Może w każdej chwili wyłączyć dany program. Dodatkowo ma też do dyspozycji liczne kanały tematyczne, ma możliwość wyboru . Nie można też krytykować ludzi, którzy szukają taniej i prostej rozrywki. Ktoś po całym tygodniu ciężkiej pracy ma ochotę w weekend odpocząć przed czymś niewymagającym i w tym nie ma nic złego.

        Źródło:

        natemat.pl

        przewodnik-katolicki.pl solaris-rozwojosobisty.pl

        Adam Kaczmarski


        Była sobie wyspa .....
        Mam dla Was fajne o opowiadanie o miłości - przeczytajcie to

        Kliknijcie tutaj aby otworzyć opowiadanie!

         


        Adam Kaczmarski


        Trzy mądre małpy

        „Trzy mądre małpy” Tōshō-gū w Nikkō

        聞か猿 言わ猿 見猿

        Kikazaru Iwazaru Mizaru Trzy małpy to: Mizaru, która zakrywa oczy, więc nie widzi nic złego. Kikazaru, która zakrywa uszy, więc nie słyszy nic złego. Iwazaru, zakrywająca pysk, która nie mówi nic złego, co można zinterpretować jako: „Nie szukaj i nie wytykaj błędnych czynów i słów innych ludzi” (jeśli chcesz wyplenić zło, to zacznij od siebie). Trzy małpy to znana na całym świecie metafora zawierająca w sobie maksymę upowszechnianą przez Konfucjusza. Zachęca ona do tego, by w pewnych sytuacjach odmawiać mówienia, widzenia i słyszenia. Miałoby to stanowić gwarancję prowadzenia udanego życia.

        Rzeźba inspirowana była znaną maksymą Konfucjusza, która nawiązywała do tego by nie oglądać, nie słuchać i nie mówić tego, co złe. Nie chodzi więc o to, by odciąć się zupełnie od zewnętrznego świata. Chodzi raczej o to, by odrzucać to, co jest złe. Właśnie na tym polega sztuka prowadzenia dobrego życia.

        ,,Kiedy można uniknąć zła, akceptowanie go stanowi prawdziwą głupotę.” -Terencjusz-

        Iwazaru- postać ta reprezentuje konieczność zatrzymywania złych rzeczy dla siebie i nierozprzestrzeniania ich dalej w świat. Łączy się to zarówno z nieprzekazywaniem złych informacji zasłyszanych od innych, jak i z ograniczeniem dzielenia się własnymi frustracjami czy negatywnymi myślami. Skromność i rozwaga polega również na tym, by nie obnosić się zbytnio ze swoim życiem emocjonalnym. Wstrzemięźliwość i umiar to niezwykle cenne cechy. Lekcja jest następująca: nie plotkuj, nie rozpowszechniaj niesprawdzonych czy krzywdzących informacji. Nie każda plotka jest prawdziwa, ale każda może wyrządzić wiele szkód, gdy przekaże się ją na głos.

        Kikazaru - w Japonii bardzo negatywnie postrzega się osoby, które plotkują, obgadują czy krytykują innych za ich plecami, tak samo jak i te przynoszące złe wieści.

        Właśnie dlatego Japończycy uważają, że lepiej jest zakryć uszy i nie słuchać tego, co niektórzy mają nam do powiedzenia, aby ograniczyć ,,siłę rażenia” tych słów.

        Być może to tradycyjne przekonanie wydaje się szokujące, ale w świecie Dalekiego Wschodu jest to zupełnie normalna reakcja. Czasami musimy usłyszeć jakąś negatywną informację, gdyż jest ona użyteczna. Dajmy na to, warto wysłuchać kogoś, kto dzieli się konstruktywną krytyką, gdyż pozwoli to na uniknięcie podobnych błędów w przyszłości.

        Z kolei, kiedy dana informacja jest nie tylko zła, ale i nieprzydatna, lekcja, którą daje środkowa małpka wydaje się być jak najbardziej na miejscu.

        Małpka zakrywająca oczy Mizaru: według filozoficznego i moralnego kodeksu santai, lepiej jest nie widzieć, nie słyszeć i nie mówić o rzeczach niesprawiedliwych. Oczywiście wszyscy wiemy, że takie zachowanie nie zawsze jest możliwe, ani nawet wskazane, w prawdziwym życiu.

        Nie chodzi o to, by odwracać się od pokrzywdzonych, ale o to, by nie dawać złu prawa głosu.

        Zamykając oczy, uszy i usta, by nie propagować złych, nieużytecznych i szkodliwych informacji, może pozwolić nam na kreowanie lepszego świata i podkreślenie wszystkich jego jasnych stron.

        Powinniśmy być świadomi, że oglądanie okrutnych czynów osobiście lub w telewizji źle wpływa na nas i zwiększa naszą podatność na to, że sami staniemy się ofiarami takich złych czynów. Nasz mózg nie zawsze potrafi odróżnić fikcję od rzeczywistości. Między innymi dlatego boimy się horrorów. Chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że są fikcją, nasz mózg nadal wysyła bodźce, które wyzwalają w nas poszczególne emocje. Z tego powodu oglądanie, słuchanie i mówienie o tym, co złe może mieć na nas bardzo szkodliwy wpływ. Zupełnie możliwe, że postępowanie takie jedynie będzie w nas karmić lęk i strach.

        Patrzenie, słuchanie i mówienie o tym co złe, prowadzą jedynie do mnożenia udręki, z jaką musi sobie poradzić nasz umysł. Choć w wokół nas znajduje się bardzo dużo dobrych ludzi, być może stale myślimy, że może nam się przytrafić coś złego. Nie pozwalajmy, by złe doświadczenia znalazły się w centrum Naszego życia.

        To, co skandaliczne, perwersyjne i okrutne jest dziś tym, co najlepiej się sprzedaje. Zarówno strach, jak i fascynacja nim są neurotyczne. Bardzo ważne jest by odmawiać stawania się świadkiem tego, co negatywne i złe.

        Lekcja, której udzielają nam trzy małpki to przede wszystkim zachowanie rozwagi, umiaru i ostrożności w każdej sytuacji.

        Słowa mają ogromną wagę i można nimi ranić jak najostrzejszą bronią, dlatego też ,,uważaj na słowa, zamknij oczy na wszystko, co jest nieużyteczne i niepotrzebne, zamknij oczy na wszystko, co niesie szkodę i zniszczenie, nie tylko Tobie, ale i innym”.

         Źródła: wikipedia.org

        pieknoumyslu.com

        krokdozdrowia.com

                                                                                                                                                                                                                        Adam Kaczmarski


        ,,Historia z gwoździem w płocie''

        Mam dla Was sympatyczne, krótkie opowiadanie z morałem.

        < KLIKNIJ TUTAJ BY JĄ OTWORZYĆ >

                                                                                                                                                                                                                                                         Adam Kaczmarski


        ,,Wielkanocne Opowiadanie"

        Zapraszam dużych i małych, starszych i młodszych do lektury i refleksji.

        Kliknij tutaj by przeczytać historię!

         

                                                                                                                                                                                                                                                          Adam Kaczmarski

         




         


         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie
      • 134341937 (budynek A)
      • ul. Parkowa 5 36-200 Brzozów Poland
      • tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29 (budynek B)
  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 968