Pięciodniowa wycieczka na Pomorze

Uczniowie naszej szkoły przez pięć dni pod opieką pani Teresy Kopczyk, pani Lucyny Pałki, pani Niny Florczak – Mendyki i pana Adama Kopczyka mogli zwiedzać Pomorze, podziwiać piękne widoki nadmorskiego krajobrazu.

 

W pierwszym dniu spacerowali ulicami Malborka, miasta znanego ze względu na swoje znaczenie historyczne i mieszczący się tam zamek wielkich mistrzów krzyżackich. Uczniowie mogli zobaczyć potęgę państwa krzyżackiego, pochodzić po dziedzińcu, komnatach, miejscach znanych jedynie z książek do historii bądź mediów.

 

Wielkie wrażenie zrobił na uczniach Gdańsk, zwłaszcza Stare Miasto, w którym znajduje się większość gdańskich zabytków i Europejskie Centrum Solidarności, którego celem jest „upowszechnianie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę „Droga do Wolności” oraz wystawy czasowe.

 

Nasi wychowankowie mogli przeżyć niezapomnianą przygodę podczas rejsu statkiem po jeziorze Łebsko na teranie Słowińskiego Parku Narodowego, wpisanego na światową listę Unesco wraz ze swoim pięknem wydmami, lasami, torfowiskami. Wyprawę po wydmach
i brzegiem morza umiliła zwiedzającym słoneczna pogoda. Niektórzy chłopcy zachwycenie pięknem nadmorskiego krajobrazu turlali się po wydmach, dziewczyny wykorzystały ten czas na wykonanie pięknych zdjęć z przygrzewającym słońcem w tle.

 

W planie wycieczki nie mogło zabraknąć wyprawy na Półwysep Helski, zwany „:Helską Kosą”, spacerowym molem Europy. To niezwykle magiczne miejsce stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Pomorza. Uczniowie mogli podziwiać foki szare zamieszkujące fokarium helskie, obserwując ich sztuczki i kaprysy.

 

Wielkie wrażenie na uczniach zrobił rejs statkiem wokół Cypla. Mogli poobserwować przeciekną przyrodę i krajobrazy na morze oraz Zatokę Pucką i Gdańską. Spacerowali po  pierwszej
w Polsce Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie, poświęconej sportowcom polskim
i zagranicznym dla upamiętnienia wybitnych osób na fragmencie promenady w 2000r.

 

W ostatnim dniu uczniowie podziwiali Toruńską starówkę, pomnik historii najwyższej klasy światowej i „Dom Kopernika”, zabytkową, gotycką kamienicę. Zwiedzający mogli zapoznać się z odtworzonym średniowiecznym układem wnętrz i ich wystrojem oraz zobaczyć zgromadzone przez muzeum pamiątki po astronomie i jego rodzinie.

 

Zachody słońca uczniowie podziwiali w Jastrzębiej Górze, gdzie nocowali. Tam również nie zabrakło atrakcji dla miłośników sportu, którzy mogli spędzić wolny czas grając w koszykówkę, czy w piłkę nożną.

 

Wyjazd był dla uczniów wspaniałą lekcją historii. |Zapoznali się z tradycjami i zwyczajami odwiedzonego regionu Polski. Wspólne spędzanie czasu uczniów z różnych klas wpłynęło pozytywnie na nawiązanie nowych znajomości. Wśród zakupionych pamiątek dla swoich najbliższych znalazły się toruńskie pierniki wypiekane od ponad 700 lat, których aromat umilała nam czas powrotu do Brzozowa.

 

Maja Mendyka

 

 

 

Please reload

Ostatnio dodane

16/03/2020

13/03/2020

Please reload

Kontakt:

/ Budynek A (sekretariat główny):

       tel. 134341937, adres: ul. Parkowa 5

/ Budynek B:

       tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29

/ email: sp@spbrzozow.pl            

/ adres do korespondencji: ul. Parkowa 5, 36-200 Brzozów

1-e1548974128869.jpg

© 2016 by Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now