FINANSOAKTYWNI – Program edukacyjny Ministerstwa Finansów

 „Do podatków nie wystarczy umysł matematyka – tutaj potrzebny jest filozof…”

Albert Einstein

 

W dniu 29 kwietnia 2019 roku uczniowie klas 8c i 8e wzięli udział w V edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Misja tegorocznej edycji brzmiała: „Rozumiemy podatki”, a jej celem było uświadomienie młodzieży, jak duże znaczenie odgrywają one w naszym codziennym życiu, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne.

 

Kilkugodzinne zajęcia rozpoczęły się od spotkania z pracownikiem Wydziału Finansowo – Budżetowego Urzędu Miejskiego w Brzozowie. Pan Dawid Słowik podinspektor ds. podatku VAT przedstawił uczniom definicję i podstawowe cechy podatku oraz wyjaśnił różnicę między podatkami bezpośrednimi i pośrednimi. Następnie zapoznał uczniów z najważniejszymi podatkami w budżecie gminy.

 

Dalsza część warsztatów polegała na pracy z przygotowanymi przez specjalistów materiałami dydaktycznymi. Najpierw uczniowie oglądali film pt. „Czym są podatki?”, którego obejrzenie pomogło im znaleźć odpowiedzi na pytania postawione w karcie pracy: Jakie są sytuacje, w których musimy płacić podatki? Jaka jest wysokość podatku? W jakiej formie płaci się podatki?

 

Następnie przedstawiona została prezentacja, która zawierała informacje dotyczące najważniejszych rodzajów podatków w Polsce, znaczenia podatków w dochodach budżetu państwa. Młodzież dowiedziała się również, z których podatków są największe dochody oraz czym jest podatek VAT i jakie są jego stawki. Na podstawie tych informacji uczniowie odczytywali z przyniesionych przez siebie paragonów wartość brutto towarów i wysokość podatku VAT oraz określili, jaką łączną kwotę wydali w sklepie oraz jaka kwota wpłynie do budżetu państwa w postaci podatku VAT.

 

Ostatnim etapem zajęć była praca w grupach z przykładową, uproszczoną uchwałą budżetową gminy Finansowka. Zadaniem młodzieży było wynotowanie z niej wszystkich podatków wraz
z dochodami jakie przynoszą gminie. Dzięki temu uczniowie zobaczyli, że podatki mają znaczenie nie tylko w budżecie kraju, ale również w budżecie lokalnym.

 

Uczestnicy programu „Finansoaktywni” dowiedzieli się, dlaczego podatki są najważniejszą częścią budżetu państwa. Poznali związek między płaceniem podatków, a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa, obiektów sportowych czy opieki zdrowotnej.

 

 

 

 

 Więcej zdjęć znajdziecie pod linkiem: https://1drv.ms/f/s!AvyTWopx9V3QpEaRC1IQcN_WBS5U

 

 

 

Please reload

Ostatnio dodane

03/07/2020

25/06/2020

Please reload

Kontakt:

/ Budynek A (sekretariat główny):

       tel. 134341937, adres: ul. Parkowa 5

/ Budynek B:

       tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29

/ email: sp@spbrzozow.pl            

/ adres do korespondencji: ul. Parkowa 5, 36-200 Brzozów

1-e1548974128869.jpg

© 2016 by Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now