Spektakl teatralny pt. „Lekcja pokory” wg Karola Wojtyły

9. października uczniowie naszej szkoły, klasy V - VII, II i III gimnazjum obejrzały na scenie Brzozowskiego Domu Kultury spektaklu przygotowanym przez Impresariat Artystyczny‘ ARS Media z Krakowa. Aktorzy przedstawili spektakl pt„ Lekcja pokory” wg Karola Wojtyły.
Akcja przedstawienia rozgrywa się w starym krakowskim antykwariacie, prowadzonym przez Leopolda Pascala zwanym: Zakład Pascala. Właściciel zakładu reprezentujący świat dawno zapomnianych wartości ma pod swoją opieką młodego praktykanta. Stara się zarazić go pasją do piękna i prawdziwej sztuki ukazując jednak niuanse prowadzenia tego typu interesu.
Życie płynie leniwie, aż do chwili, gdy w sklepie pojawia się pewien klient, który nie dość,
że sam jest postacią bardzo dziwną, przychodzi jeszcze z wielce nietypową propozycją…
Leopold, próbując pokazać praktykantowi umiejętność odpowiedniego podejścia do klienta, wdaję się z gościem sklepu w ciekawą grę. Grę, której stawką jest najgłębszy format uczuć
i duchowości. Całość jednak płynie lekko i bez zbędnego patosu, czasem nieco strasznie, czasem wręcz komicznie, by zakończyć się w sposób zupełnie nieprzewidywalny.
W spektaklu wykorzystano motyw filozoficzny tzw. Zakładu Pascala. Mimo pozornie trudnej tematyki poruszanej w utworze sposób interpretacji i wykonania nie pozostawia zbędnych niedomówień, wręcz przeciwnie, angażuje widza, działa na niego emocjonalnie stwarzając pole do dalszej prywatnej analizy tematu.
Dramat zawiera ponadczasowe i uniwersalne treści. Spektakl przedstawiał próbę szukania odpowiedzi na pytania o istotę wiary, miłości, o sens wzajemnych relacji tak z Bogiem, jak
i z innymi ludźmi. We współczesnym świecie przepełnionym pogonią za tym co materialne, pełnym przemocy, niesprawiedliwości, podążanie drogą pozytywnych wartości jest bardziej wyzwaniem niż czymś oczywistym. I o tym pisał Karol Wojtyła.
Dwugodzinne spotkanie ze sztuką zapewne pozwoliło uczniom na wiele osobistych refleksji nad swoim życiem i nie zawsze właściwym postępowaniem.

 

 

 

Please reload

Ostatnio dodane

15/11/2019

08/11/2019

Please reload

Kontakt:

/ Budynek A (sekretariat główny):

       tel. 134341937, adres: ul. Parkowa 5

/ Budynek B:

       tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29

/ email: sp@spbrzozow.pl            

/ adres do korespondencji: 36-200 Brzozów, ul. Parkowa 5

1-e1548974128869.jpg

© 2016 by Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now