Teatralne wspomnienie na urodziny Jana Pawła II

5/17/2017

Świętość człowieka mierzy się sercem, więc w naszej pamięci i sercu żyje nadal Jan Paweł II – wielki Papież, największy autorytet moralny świata, człowiek bez wątpienia niezwykły. My dorośli wiemy ile dla nas znaczył ten pontyfikat i dlaczego łza się w oku kręci , gdy słyszymy „Barkę”. Chcemy także, żeby następne pokolenia pamiętały o Wielkim Polaku, którego święte życie wzmacniało wiarę niejednego człowieka.

 

Młody Lolek kochał teatr i my też lubimy wcielać się w postacie z innych czasów, przełamywać stereotypy mody i przeglądać się w zwierciadle poezji. Młodzieńcze pasje Karola Wojtyły: piłka nożna, kajakarstwo i narciarstwo nie są nam obce.Młodzi i dzisiaj lubią dobrą muzykę oraz taniec i śpiew, a prawdziwych przyjaciół szuka każdy.Z pewnością talent to dar od Boga, więc i nasz Papież talentów miał wiele.

 

Przestawienie na papieskie urodziny przygotowane przez koło artystyczno-teatralne ukazywało realia czasów, w których żył nasz wielki rodak.Złożyły się na to starannie dobrane stroje, rekwizyty i symboliczna scenografia oraz muzyka tworząca nastrój, a także piosenki śpiewane przez utalentowanych uczniów naszej szkoły: Julię Kałamucką, Dagmarę Władykę, Szymona Fila, Julię Skwarę i Oliwię Fiołek oraz dziewczynki z klasy 2d.

 

Młodzi artyści wystąpili przed szkolną publicznością oraz dla rodziców.Widownia obejrzała poszczególne etapy życia Papieża Polaka.Na scenie  pojawili się : rodzice,nauczyciel i przyjaciele Lolka oraz dziennikarze. Nie zabrakło wywiadu z Papieżem i sondy ulicznej na temat nauczania Ojca Świętego oraz pantonimy z udziałem biblijnego siewcy czy też sceny oddającej nastroje społeczeństwa sparaliżowanego zamachem na Jana Pawła II 13 maja 198 roku.

 

W przygotowanie występu zaangażowało się w różnorodny sposób wielu nauczycieli: Zofia Dąbrowska- autorka scenariusza, Beata Wilusz Pilawska. Joanna Rachwał Szczuka, Justyna Nogaj, Lucyna Dobrowolska- panie troszczące się o piękne dekoracje i urokliwe kostiumy w stylu retro oraz pieczołowicie dopasowujące nawet najdrobniejszy element stroju  w szkolnej garderobie. Ścieżki dźwiękowe dopasowywał do poszczególnych scen Karol Janusz, zaś przygotowaniem solistów do śpiewu zajęli się: Barbara i Piotr Niecko, Lucyna Kudła, Jolanta Krzysik, a o nagłośnienie zadbał Adam Kopczyk.

 

Występ skłaniał wszystkich do refleksji nad wartością ludzkiego życia i wiarą, która nadaje mu sens. Ufamy, że święty Papież spoglądał na nas z domu Boga Ojca i ciepło się uśmiechał.Niech nam błogosławi w domu
i w szkole!

 

W tradycję naszej szkoły już od kilkunastu lat wpisał się konkurs ze znajomości wydarzeń
i nauczania Jana Pawła II dla klas IV-VI przygotowywany przez panią wicedyrektor Wiolettę Wyskiel oraz konkurs plastyczny dla klas I-III pod opieką pani Barbary Frańczak. Tegoroczna edycja pierwszego konkursu, w którym wzięło udział 40 uczniów dotyczyła wiedzy o dwóch matkach Karola Wojtyły - ziemskiej i niebieskiej. Uczniowie pisali test, który wyłonił prawdziwych znawców tematu.

 

Poszczególne miejsca zajęli:

 

I MIEJSCE – MAJA MENDYKA – 6C

                       KATARZYNA TEREFENKO – 5A

II MIEJSCE – ALEKSANDRA DRAGUŁA -6A

                      EMILIA DUPLAGA – 6A

III MIEJSCE –  KLAUDIA OWOC – 6A
                       MARCELINA SZUBA – 6E

 

WYRÓŻNIENIE – BARTŁOMIEJ FRAŃCZAK – 4A

                             ANNA WOLAŃSKA – 6A

                             DAGMARA WŁADYKA – 6A

                             PATRYCJA SZAŁAJKO – 6B

                             JAN SIEKANIEC – 6E

                             MARCELINA HADUCH – 5A

                             IZABELA KOŻOKAR – 4C

                             MARIA PETRASZ – 6D

                             MIKOŁAJ MISIAŁEK – 6D

                             KLARA SURMACZ – 6B

 

W konkursie plastycznym wzięło udział 17 uczniów i nagrodzono następujące osoby:

 

 

I MIEJSCE – PATRYCJA PIETRASZ – 1C

II MIEJSCE – KAROL DZIWIK – 3D

III MIEJSCE –  MIŁOSZ SKIBA – 1B
                         JULIA ROGOWSKA – 3D

 

WYRÓŻNIENIE – MIKOŁAJ SZUBA – 1B

                              KAJA DMITROWSKA – 1C

                              ZUZANNA WASYLEWICZ – 1B

 

 

Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli trud pracy nad sobą i starają się swoim życiem naśladować Świętego Papieża Polaka!

 

Zofia Dąbrowska

 

 

 

 

Please reload

Ostatnio dodane

15/11/2019

08/11/2019

Please reload

Kontakt:

/ Budynek A (sekretariat główny):

       tel. 134341937, adres: ul. Parkowa 5

/ Budynek B:

       tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29

/ email: sp@spbrzozow.pl            

/ adres do korespondencji: 36-200 Brzozów, ul. Parkowa 5

1-e1548974128869.jpg

© 2016 by Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now