Świętujemy 1050 rocznicę Chrztu Polski

6/27/2016

Z inicjatywy Księdza Marka Szczepańskiego, dyrektor Barbary Golonki i Zofii Dąbrowskiej zrodził się pomysł zaangażowania społeczności Szkoły Podstawowej nr1 w Brzozowie w uroczyste obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Z tej okazji 12 czerwca 2016 roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali na scenie Brzozowskiego Domu Kultury widowisko artystyczne pt.”Chrzest Polski darem i zadaniem dla nas”. Młodzi aktorzy pokazali jak wiara towarzyszyła  kolejnym pokoleniom Polaków, a słowa „Bóg , honor, ojczyzna” wpisane zostały na stałe w polską kulturę i historię. Wielu widzów nie kryło wzruszenia po spektaklu, publiczność nagrodziła nas brawami na stojąco, pochlebnie pisały o nas  lokalne media.

 W realizacji tego udanego występu wzięło udział około 100 uczniów i wielu nauczycieli: Zofia Dąbrowska – autorka scenariusza, reżyserująca przedstawienie, Karol Janusz oraz Justyna Grochowska - odpowiedzialni za przekaz multimedialny, Jolanta Krzysik - kierująca chórem szkolnym, Janina Bąk-opiekun grupy tanecznej, Grzegorz Florek, Katarzyna Michalska, Wioletta Jurkiewicz-twórcy teatru cieni, Joanna Rachwał Szczuka, Wioletta Wyskiel, Barbara Frańczak, Lucyna Kudła, Beata Wilusz-Pilawska, siostra Mariola Bogdan-szczególnie zaangażowane w szycie i kompletowanie strojów oraz charakteryzację młodych aktorów. Lucyna Dobrowolska, Elżbieta Wyżykowska - wykonujące dekoracje.

Autorką „Pieśni o ziemi naszej” była Zofia Suchorabska. Na scenie zaprezentowała się piękną grą na flecie uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku-Paulinka Zubel (wychowawczyni- Krystyna Pitera) Za kulisami jako suflerki czuwały panie: Nina Florczak Mendyka, Edyta Boroń Czekańska, Beata Gładysz. Opiekę nad dziećmi podczas niedzielnego występu sprawowali również następujący nauczyciele: Teresa Kopczyk, Alicja Ziemiańska, Dorota Borula, Grażyna Domaradzka, Justyna Nogaj, Paweł Jurkiewicz, Dariusz Wątróbski, Agata Smoleń. O efekty techniczne zadbali pracownicy Brzozowskiego Domu Kultury: Damian Wojtowicz i Jan Florek. Zamojskiemu Bractwu Rycerskiemu  towarzyszyli: Adam Kaczmarski i Adam Kopczyk. Wiele pięknych zdjęć do kroniki szkoły wykonał Piotr Niecko.

Uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i nauczyciele wzięli udział w uroczystej Mszy świętej za ojczyznę, której przewodniczył ks. prof. dr. hab. Stanisław Nabywaniec, zaś homilię wygłosił ks. Waldemar Janigą. Wraz z paniami: Małgorzatą Bryś, Lucyną Pałką, Ewą Bąk i Ewą Bieleń zorganizowali uroczysty pochód wielkich Polaków prezentujący się na ulicach Brzozowa w pięknych strojach, o które zadbał nieoceniony ksiądz Marek Szczepański. Nasi utalentowani koledzy (Julia Kałamucka, Julia Skwara, Mikołaj Draguła, Paulina Zubel, Mateusz Wójcik, Matylda Korona, Oliwia Fiołek, Maciej Haduch, Maja Ciesielska) zaprezentowali się także w koncercie patriotyczno-religijnym na scenie przed ratuszem, gdzie podziwiali ich mieszkańcy Brzozowa. W czasie niedzielnej uroczystości nie zabrakło także naszych zuchów i harcerzy, którymi opiekowały się panie: Małgorzata Zubik i Agnieszka Trześniowska.

Ten niezwykły jubileusz stał się dla nas wszystkich powodem do dumy, że jesteśmy Polakami, a od chrztu Mieszka I chrześcijańska Polska się zaczęła!

 

 

 

Please reload

Ostatnio dodane

15/11/2019

08/11/2019

Please reload

Kontakt:

/ Budynek A (sekretariat główny):

       tel. 134341937, adres: ul. Parkowa 5

/ Budynek B:

       tel. 134341781, adres: ul. Tysiąclecia 29

/ email: sp@spbrzozow.pl            

/ adres do korespondencji: 36-200 Brzozów, ul. Parkowa 5

1-e1548974128869.jpg

© 2016 by Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now